-
Micro Stepper Motor
-
Permanent Magnet Stepper Motor
-
Geared Stepper Motor
-
Linear Stepper Motor
-
Slider Stepper Motor
-
Hybrid Stepper Motor
-
Small DC Gear Motor
-
ROV Thruster Motors
-
Micro Metal Gearmotor
-
Micro Gearbox
-
Position Control Stepper Motor
-
3D Printer Stepper Motor
-
Stepper Motor Driver
-
DC Motor Controller
-
Lead Screw And Nut
-
Andres BlancoThe thruster have arrived correctly. I tested them on the ROV and we are very happy with the result. The epoxy interior finish is very good and the power of the motors in relation to the size is quite good. -
Gregoire LangeThe cooperation between Changzhou Vic-Tech Motor Tech and our company was just great. Good understanding of our needs, great willing to solve our problems. I recommend ! -
David MoleveltProfessional and clear communication. Order was shipped in time. Counter connectors where added to the shipment. Driver works like we agreed ! -
Buildstorm Private LimitedThe product works as expected, it was packed nicely. Seller responds very quickly and helps in making a buying decision. They are ready to customize the product for you. -
Ashley GriffinShipment was received very quickly. Product was well protected by packaging. Company rep was cordial and kind. A Plus rating!
SM1516 15mm Stepper Motor Micro Gear Stepper Motor with Gearbox
| Phase | 2 | Torque | 15g*cm |
|---|---|---|---|
| Type | Permanent Magnet | Current / Phase | 0.5A |
| Nema Frame Size | 15mm | Voltage | DC 5 V, 5V |
| Warranty | Other | Gear Ratio | 1/63 |
| Highlight | 15mm micro stepper motor,stepper motor with gearbox,micro gear stepper motor |
||
![]()
SM1516-63G Gear Stepper Motor
The product is made up of micro stepping motor with outer diameter 15MM and precision metal reducer, and the speed reduction ratio can be customized according to the customer's needs.
All parts of the product are machined on the precision equipment, and the advanced and reliable assembly process is adopted, so that the product has the characteristics of high transmission efficiency, low noise and high reliability.
| MOTOR | |
| PRODUCT NAME | 15mm Micro Geared Stepper Motor |
| MODEL | SM1516-63G |
| COIL TYPE | BIPOLAR |
| STARTING FREQUENCY | 750 PPS min. (AT 2.6V DC) 800 PPS min. (AT 3. 0 V DC) |
| RUNNING FREQUENCY | 800 PPS min. (AT 2.6V DC) 850 PPS min. (AT 3.0 V DC) |
| DETENT TORQUE | 60g.cm |
| RESISTENCE | 5MΩ±7%/phase |
| SYNCHRONOUS WHEEL | |
| MATERIAL | C3604BD |
| GEAX TYPE | MXL |
| TEECH NUMBER | 12 |
| TEECH DIAMETER | 7.254 |
| OEM & ODM SERVICE | AVAILABLE |
SM1516-63G Small Stepper Motor
![]()
![]()
![]()
SHAFT TYPES:
Out shaft standard as follows,also can customerized due to the user drawings
welcome to contact customer service for more types
![]()
- Round Type :DIA3mm. 4mm. 5mm
- D-cut Type: DIA3-D2.5 DIA4-D3 etc
- Screw Type: M3 M4 M5 Serial
- Trape Type
- I-cut Type: DIA3-I2 DIA4-I3
- Other Type: Shaft with a hole etc
TYPE of FIXTURE COVER:
The regular models are shown in the figure, and the special sizes can be customized.
![]()
TYPE of WIRE CONNECT:
Motor input method with Pin type
, FPC, PCB, Lead wire etc. These can be customized according to customer needs.
![]()
![]()
Changzhou Vic-Tech Motor Techology Ltd. is a professional manufacturers and scientific research institution, dedicated in brushless motor development, motor application overall solutions, and motor processing and manufacturing. Our company is located in ‘City of Chinese Micro Motor’ Changzhou, Jiangsu Province. With beautiful scenery and convenient traffic, only 1 km away from expressway, 2 km away from railway station, 15 km away from airport. Changzhou is between two cosmopolises, Shanghai and Nanjing, only 100km away from both cities. Convenient logistics and timely information provide conditions for our high efficient and satisfying service. Our company has experience of researching and developing motor over sereval decades, and we have our own developing team with experienced professional engineers and electric experts. With capacity to design new products, provide ralted solutions based on customers’ specific requirements (including mechanical structure, drive control, motor parameters etc.) At the same time, we have 4 manufacturer in Shenzhen, Changzhou and Dongguan to produce stepper motors, permanent-magnet motors, micro motors, and DC motors, and all of them have passed ISO9001:2008 international quality system authentication. We have enough capability for your big orders.![]()
![]()
1. How about the quality of products in your company?
We have high and best quality products and our products get some good feedbacks from clients over the world. Once you got our peoducts with some questions under guarantee, we will provide helps at first time. at the usual time we keep our records about products complaints as low as 1%.
2. Are you a manufacturer?
Yes, we are a manufacturer, not agent. We have own factory, which is located changzhou, CHINA. We have a leading power in producing and exporting galvanized steel pipe etc. I promise that we are what you are looking for. and Welcome you to contact us !![]()

