All Products
-
Micro Stepper Motor
-
Permanent Magnet Stepper Motor
-
Geared Stepper Motor
-
Linear Stepper Motor
-
Slider Stepper Motor
-
Hybrid Stepper Motor
-
Small DC Gear Motor
-
ROV Thruster Motors
-
Micro Metal Gearmotor
-
Micro Gearbox
-
Position Control Stepper Motor
-
3D Printer Stepper Motor
-
Stepper Motor Driver
-
DC Motor Controller
-
Lead Screw And Nut
-
Andres BlancoThe thruster have arrived correctly. I tested them on the ROV and we are very happy with the result. The epoxy interior finish is very good and the power of the motors in relation to the size is quite good. -
Gregoire LangeThe cooperation between Changzhou Vic-Tech Motor Tech and our company was just great. Good understanding of our needs, great willing to solve our problems. I recommend ! -
David MoleveltProfessional and clear communication. Order was shipped in time. Counter connectors where added to the shipment. Driver works like we agreed ! -
Buildstorm Private LimitedThe product works as expected, it was packed nicely. Seller responds very quickly and helps in making a buying decision. They are ready to customize the product for you. -
Ashley GriffinShipment was received very quickly. Product was well protected by packaging. Company rep was cordial and kind. A Plus rating!
Keywords [ high torque stepper motor ] match 549 Products.
NEMA 17 42mm Hybrid Stepper Motor With Planetary Gearbox
| Motor Type:: | Hybrid Stepper Motor+planetary Gearbox |
|---|---|
| Step Angle:: | 1.8°/gear Ratio |
| Motor Size:: | 42mm |
20mm Stepper Motor 20BY45-135 5V DC 4 Wires With 6mm Length Shaft
| Step Angle: | 18 ° |
|---|---|
| Voltage: | 5V DC |
| Resistance: | 5Ω |
15mm Diameter Stepper Motor With Gearbox, Optional Gear Ratio
| Motor Type:: | 15mm Stepper Motor With Worm Gear |
|---|---|
| Gear Type:: | Spur Gear |
| Gearbox Structure:: | The First Stage Is Worm Gear, The Back Spur Gear |
5V Worm Gear Stepper Motor 10mm Horizontal Right Angle Stepper Motor 2 Phase
| Type:: | Permanent Magnet Geared Stepper Motor |
|---|---|
| Phase:: | 2 Phase |
| Current / Phase:: | 0.15A |
20mm 12v Dc Micro Geared Stepper Motor Forhigh Precision 2 Phase 4 Wire Mini Geared Stepper Motor VSM20-MG
| Type: | Gear Motor |
|---|---|
| Torque: | High Torque |
| Construction: | Permanent Magnet |
High Torque 2 Phase Bipolar Stepper Motor 25mm 12 V DC Stepper Motor
| Type: | Gear Motor |
|---|---|
| Torque: | High Torque |
| Construction: | Permanent Magnet |
High Precision 20mm 12v DC Micro Gear Stepper Motor 2 Phase 4 Wire
| Type: | Gear Stepper Motor |
|---|---|
| Torque: | High Torque |
| Construction: | Permanent Magnet |
2 Phase PM Stepper Motor With Gearbox and 60g.cm Detent Torque
| Thrust: | >70N |
|---|---|
| Rated Voltage: | 2.2V~12V |
| Gear Ratio: | 1:10 |
Large Torque 25mm 4 Phase 6 Wire 7.5 Degree Gear Stepper Motor PM Stepper Motor
| Type: | Gear Motor |
|---|---|
| Torque: | High Torque |
| Construction: | Permanent Magnet |
High Precision 35mm Planetary Gearbox Stepper Motor NEMA 14 Stepper Motor
| Motor Type:: | Hybrid Stepper Motor |
|---|---|
| Step Angle:: | 1.8°/gear Ratio |
| Motor Size:: | 35mm |

